https://saga-development.com.ua/publications/news/andrej-vavrysh-rynok-stroytelstva-nuzhno-vyvodyt-yz-zazerkalya/ https://saga-development.com.ua/publications/news/andrej-vavrysh-rynok-stroytelstva-nuzhno-vyvodyt-yz-zazerkalya/

Андрій Вавриш: Ринок будівництва потрібно виводити з “задзеркалля”

У 2019 році за показником «отримання дозволу на будівництво» Україна посіла 30-е місце у міжнародному рейтингу Doing Business. З огляду на минулі роки, коли наша країна знаходилася на 140-й позиції, це найпрогресивніший параметр, який позитивно впливає на місце в списку всієї економіки.

Проте реальна ситуація абсолютно протилежна тому, що показують результати досліджень — останнім часом особливо складно отримувати дозвільну документацію. Це пов'язано з вимогами монополістів, які надають технічні умови на підключення до мереж.

«Згідно з останніми змінами до закону про ринок електроенергії України, які діють з 1 липня, щоб отримати техумови на підключення електрики, землекористувач повинен спочатку розділити свій майданчик, віддати фрагмент землі енергогенеруючій компанії, встановити там трансформаторну підстанцію та передати її монополісту безкоштовно. Будувати над нею вже не можна. Тільки після виконання цієї умови монополіст видасть ТУ. Але виконати таку умову неможливо», — зазначив Андрій Вавриш.

Аби дістатися вищої позиції у рейтингу, українська влада почала діяти за принципом «хорватського сценарію», коли рух у рейтинговій таблиці не підкріплюється реальними змінами у системі. За словами СЕО компанії, це загальна характеристика всього ринку. Далі в таких умовах розвиватися не можна. Ринок час виводити з цього задзеркалля.

Водночас він наголосив на тому, будівельний бізнес має змінити координати свого розвитку — ставати більш діджіталізованим, відкритим і людиноцентричним. Модель роботи девелоперських компаній останніх десятиліть багато в чому суперечить інтересам міста та провокує багато галузевих ризиків, які впливають на вартість ресурсів, перспективи реалізації проєктів і їхню ціну.

«У вартості квадратного метра завжди є емоційна складова. Вдалий проєкт дає 15-30% додаткового прибутку тільки за рахунок визнання якості», — зазначив Андрій Вавриш.

У завершенні свого виступу СЕО SAGA Development висловив своє бачення щодо подальшого розвитку галузі, уточнивши, що багато в чому вона буде залежати від стратегії розвитку міст.

«В умовах прогнозованої кризи 2020 року ринок нерухомості великою мірою залежатиме від обсягу зовнішніх інвестицій. Якщо їх буде достатньо, економіка й ринок отримають значний потенціал для розвитку. Без зовнішніх інвестицій обвал ринку може бути значно більшим, ніж в Європі або США».