https://saga-development.com.ua/publications/interviews/mykola-kovlev-zavdyaky-bim-tehnologiyam-mozhna-dosyagty-yedynoyi-kontseptsiyi-mista/ https://saga-development.com.ua/publications/interviews/mykola-kovlev-zavdyaky-bim-tehnologiyam-mozhna-dosyagty-yedynoyi-kontseptsiyi-mista/

Микола Ковлев: Завдяки BIM-технологіям можна досягти єдиної концепції міста

BIM — дослівно перекладається як "інформаційна модель будівлі". Це принципово новий підхід до проектування, який синхронізує всі процеси будівництва та дозволяє керувати повним життєвим циклом об'єкта.

CEO компанії Terra Project Микола Ковлев розповів, як BIM-технології перевернули розуміння сучасного будівництва, що дає інформаційне моделювання покупцям нерухомості та чому українські компанії поки не готові відмовитися від класичного способу проектування.


– У чому переваги BIM-проектування? Чому сучасні компанії обирають саме цю модель роботи?

– Мета будь-якої нової технології — спростити процес роботи. BIM-технологія не виняток. Це не просто спосіб тривимірного проектування будівлі, це його об'ємна інформаційна модель. BIM дозволяє зібрати максимум даних про об'єкт, структурувати інформацію та бачити її в тривимірному вигляді. Завдяки цьому нам простіше координувати процеси будівництва. Ми можемо заздалегідь виявити й усунути помилки та невідповідності ще до відправки креслень на будівельний майданчик. Це одна з ключових переваг BIM-процесу.

Чому сучасні компанії обирають саме цю модель роботи? Наведу невеликий приклад. При двомірному проектуванні фахівець розміщує на плані будинку вікно. Цей елемент йому потрібно вручну додати на фасад, потім на розріз, в специфікацію тощо. Якщо відбулися зміни в плані — він цим же способом вносить правки до креслень: розріз, фасад, специфікація... Працюючи з BIM, досить змінити один елемент в моделі — і він автоматично зміниться в усій структурі. Крім того, до проекту можна додавати інформацію про кожну деталь — від її фізичних параметрів до адреси сайту виробника з можливістю формування специфікацій.

– BIM-технології часто плутають з 3D-моделюванням. У чому їхня різниця?

– 3D-модель — цифровий макет проектованої будівлі, який служить для візуалізації об'єкта.

BIM-модель — цифрова копія проектованої будівлі, з якої можна зчитувати всі необхідні проектні дані від креслень до обсягів матеріалів.

– Як давно використовується BIM-проектування?

– В Україні BIM-моделювання з'явилося відносно недавно — приблизно в 2010 році. Але активно працювати з ним компанії почали останні кілька років.

Девелопери та проектні організації розуміють, щоб бути конкурентоздатним сьогодні, потрібно відмовитися від стандартного методу проектування. Звичайно, при впровадженні BIM-технологій потрібно більше часу на розробку проекту, але в подальшому при повному освоєнні інформаційного моделювання можна значно скоротити ці сроки.

Очевидні й інші переваги — як показує світова практика, в середньому, економія 20% від вартості будівництва об'єкта.

 


Девелопери та проектні організації розуміють, щоб бути конкурентоздатним сьогодні, потрібно відмовитися від стандартного методу проектування.


 

– Як BIM-технології використовуються на етапі експлуатації?

– Після закінчення будівництва експлуатуюча організація отримує повну модель об'єкта. Навіть через кілька років не потрібно піднімати цілу купу паперів для аналізу проблем — компанія має швидкий доступ до інформації про всі елементи будівлі, матеріали та їхні технічні характеристики. З BIM-моделлю набагато простіше закуповувати обладнання або проводити ремонтні роботи, реконструкцію або перепланування.

– Наскільки ця технологія поширена в Україні? Чи готові підрядники та будівельники з нею працювати?

– Сьогодні багато компаній помилково вважають, що, зробивши 3D-модель, вони працюють з BIM. Але тих, хто дійсно розуміє й активно використовує інформаційне моделювання, в Україні мало.

Проектувальникам очевидні переваги роботи в "об'ємі", але не всі можуть ними користуватися. Головна перешкода — у відсутності освітньої бази. В українських ВНЗ BIM-проектуванню не приділяють належної уваги. Звісно, є спеціальні курси з програмного забезпечення, але підвищення кваліфікації кадрів — швидше ініціатива компанії. Також багато залежить і від фахівця — чи готовий він вийти із зони комфорту та перейти на інший спосіб проектування, оскільки архітектори та інженери "старої школи" часто з недовірою ставляться до нововведень.

– А з якими основними труднощами зіткнулися ви при переході до BIM-проектування?

– Як було сказано раніше, відсутність освітньої бази — перше, з чим зіткнулася наша компанія. Тільки завдяки ентузіастам, які вчасно зрозуміли, що майбутнє саме за цим принципом проектування, ми зараз займаємося підготовкою кадрів практично самостійно. Для кожної дисципліни використовуємо різне програмне забезпечення, яке найкраще підходить під потреби фахівців. Ми провели величезну роботу, аби з нуля створити внутрішні стандарти, бібліотеки, шаблони, інструкції та регламенти.

Основний посил в тому, що BIM — це не програмний продукт, BIM — це комплекс заходів, починаючи від того, де зберігати файл і як його назвати, до принципу обміну інформацією та видачі креслень на будівельний майданчик або замовнику.

– Наскільки технологія прискорює будівельні роботи? Та як впливає на їхню вартість?

– В середньому вартість будівництва знижується на 20%. Завдяки тому, що ще на початку на майданчику менше помилок, терміни будівництва максимально наближені до запланованого графіку.

– Для яких проектів SAGA Development використовуються BIM-технології?

Happy House, O2, RYBALSKY, PHILADELPHIA Concept House, CHICAGO Central House, EINSTEIN Concept House, RESIDENT Concept House — більшість проектів компанії розроблені з використанням BIM-технологій.

– Розкажіть про випадки, коли BIM дозволив знайти рішення, неможливі при використанні інших технологій?

– BIM — це, перш за все, інструмент, який дає змогу побачити та вчасно виправити навіть незначні похибки в роботі. У цьому ми переконалися, працюючи над проектом RYBALSKY.

В одному з будинків знаходиться багато приміщень різного призначення зі складною інженерною системою. На двомірному кресленні скоординувати в площині одночасно шість систем — нерозв'язне завдання. Але тим не менше робота йшла саме над двомірними кресленнями. Коли інженери почали працювати, ми тільки переконалися в тому, що без інформаційної моделі не обійтися. Завдяки BIM-технологіям ми вчасно змінили необхідні розділи ще до видачі креслень на будівництво.

– Що дає BIM-проектування для клієнтів компанії / інвесторів?

– BIM-проектування пришвидшує процес будівництва та підвищує якість об'єкта, що значно економить кошти девелопера. Для інвестора перевага в тому, що він отримує покращене уявлення про свою квартиру. Не всі покупці — технічні фахівці, та їм складно розібратися в двомірних планах. З BIM-технологіями в інвестора є можливість відкрити модель в своєму смартфоні, переглядати через VR-окуляри, бачити приміщення, в якому він буде жити або працювати. А це в свою чергу дуже впливає на його рішення про купівлю.

– Як BIM-технології вплинуть на будівництво в майбутньому?

– Інформаційне моделювання вплине на містобудування в цілому. В майбутньому не буде потреби в паперовому відображенні інформації. BIM-проектування перейде на державний рівень: будуть написані держстандарти, за якими моделі будівель можна збирати в єдине міське інтерактивне середовище. Це значно полегшить роботу архітекторів та інженерів. Та, головне, завдяки BIM-технологій можна досягти єдиної концепції міста, комфортного для кожного мешканця.