https://saga-development.com.ua/publications/interviews/budivelnyj-kontrol-saga-development-yak-zdijsnyuyetsya-tehnichnyj-naglyad-za-budivnytstvom-novyh-lendmarkiv-mista/ https://saga-development.com.ua/publications/interviews/budivelnyj-kontrol-saga-development-yak-zdijsnyuyetsya-tehnichnyj-naglyad-za-budivnytstvom-novyh-lendmarkiv-mista/

Будівельний контроль SAGA Development: як здійснюється технічний нагляд за будівництвом нових лендмарків міста

Будівництво — процес, в якому задіяно сотні або навіть тисячі фахівців. Архітектори, проєктувальники, будівельники різних спеціалізацій, постачальники матеріалів — кожен у цій ланці виконує дуже важливу роль, але є фахівці, які займають особливе місце у структурі. Це технічний нагляд.

Весь шлях зведення будинку проходить під його пильним контролем. Завдання технагляду — бути очима девелопера на об’єкті, стежити за дотриманням проєктних рішень, якістю та обсягом робіт на майданчику. 

Керівник служби технагляду SAGA Development Дмитро Лобойченко розповів про функції й навички, якими має володіти фахівець будівельного контролю та поділився інсайдом, як це — бути технаглядом на об’єктах, які стають новими  лендмарками України. 

Які ключові функції виконує технічний нагляд на будівництві

Контроль за будівництвом лежить на плечах двох підрозділів: авторського нагляду, який веде архітектор або проєктна установа, та технічного нагляду — його виконує служба замовника — девелопера проєкту. 

Якщо завдання архітектора виявляти відхилення від затвердженого проєкту, то інженер  технічного нагляду має дещо ширші обов’язки. Він контролює обсяги та якість виконання всіх робіт на майданчику, слідкує за дотриманням будівельних норм і правил, перевіряє документи, які засвідчують якість конструкцій, будівельних матеріалів та обладнання, з яким працює підрядник. 

 

На якому етапі будівництва починається робота технагляду

Технічний нагляд ведеться з першого дня робіт на будівельному майданчику, після отримання дозволу або реєстрації декларації про початок будівництва, та завершується на етапі підписання акту про введення об’єкту в експлуатацію. Це правило регламентується 903-ю Постановою Кабінета Міністрів України “Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури”.

Протягом усього періоду будівництва фахівці нагляду знаходяться на об’єкті та стежать за дотриманням проєктних рішень і державних стандартів, перевіряють якість й обсяг робіт. 

Онлайн-нагляду чи нагляду, який виходить на майданчик за вимогою замовника, бути не може. Служба контролю працює у команді з будівельниками — вона має бачити процес зведення об’єкту та тільки після цього оцінити результати виконаних робіт. 

“Неважливо, наскільки рівно та якісно нанесено тиньк на стіни у будинку. Якщо стіни попередньо не прогрунтували, тиньк зіпсується вже після перших морозів”, — пояснює Дмитро Лобойченко. 

Свідченням того, що підрядник виконав свої зобов’язання перед девелопером, є акт виконаних робіт. Його підписує технагляд після ретельної перевірки робіт на ділянці. Це дуже відповідальний момент, оскільки саме на основі цих документів Державна архітектурно-будівельна інспекція ухвалюватиме рішення про введення будинку в експлуатацію. 

Комісія ДАБІ не може оцінити якість виконання прихованих робіт — як залита плита перекриття, чи є огріхи у вертикальних елементах будинку — це завдання служби технагляду. Тому поки працює підрядник на об’єкті,  поряд з ним присутній будівельний контроль девелопера.

 

Про освіту та навички фахівців технагляду

Вища профільна освіта за напрямом промислового та цивільного будівництва — це must для фахівця технагляду. Він має розбиратися у будівельних процесах і матеріалах, знати нормативну базу, вміти читати проєктні креслення та вести документацію. 

Друга вимога стосується фахової кваліфікації. Щоб працювати у службі замовника, фахівець має пройти атестацію та отримати сертифікат Гільдії інженерів технічного нагляду — організації, яка з 2015 року отримала повноваження від Мінрегіону України здійснювати контроль професійної діяльності технагляду, підвищувати кваліфікацію його працівників, видавати чи позбавляти їх сертифікату. 

За якими критеріями Сага обирає фахівців будівельного контролю

Всі вимоги до кандидата можна звести до однієї — до професіоналізму. Враховуючи рівень відповідальності технічного нагляду, його фахівець має бути профі у свій справі — знати права та обов’язки, прописані у Постановах Кабінету Міністрів та статуті Гільдії інженерів технічного нагляду, дотримуватися норм і стандартів, але не обмежувати свої професійні компетенції тільки нормативною базою.

Крім цього, для SAGA важливий досвід успішної реалізації проєктів. Також у компанії цінують вміння працювати у команді та адекватно сприймати зауваження. Фахівець технагляду має бути емпатичним у спілкуванні з майбутніми мешканцями квартири, але категоричним, коли йдеться про якість і безпеку будівництва.

Як інноваційні рішення у будівництві впливають на роботу технагляду

Кожен матеріал, обладнання або технологія будівництва, що з’являються на ринку, проходять обов’язкову сертифікацію. Для технагляду це гарантія якості, технологічності та екологічності. Підрядник не може розпочати роботи на майданчику без відповідних документів. 

Але технагляд не може апелювати  тільки до сертифікатів. Йому потрібно тримати руку на пульсі останніх технологій, вивчати їх та розуміти особливості роботи з ними.

“Працівники технагляду SAGA Development постійно поглиблюють знання з виробництва матеріалів. Для цього ми відвідуємо заводи, які є нашими постачальниками, ми бачимо процеси, спілкуємося з фахівцями компаній. Така допитливість допомагає нам зрозуміти тонкощі будівництва з окремих матеріалів та бути більш далекоглядними у роботі, — розповідає Дмитро Лобойченко. — Серед проєктів SAGA Development багато будинків з унікальними архітектурними рішеннями: медіаскульптура CHICAGO Central House, фасад з анодованим алюмінієм на RESIDENT Concept House чи динамічний фасад WASHINGTON Concept House. Звичайно, працювати з технологіями чи матеріалами, з якими ще ніхто не працював — завдання із зірочкою для технагляду, проте тільки так ми можемо рухатися вперед і розвивати будівельну галузь”.